

Pumeks (z łac. pumex) jest to wulkaniczna skała magmowa, zbudowana z porowatego szkliwa wulkanicznego, powstałego z silnie gazującej, pienistej lawy. Ma szklistą, drobnoziarnistą strukturę. Pumeks ma najczęściej jasne kolory: jasnobrunatny, jasnoszary, białawy, niebieskawy. Właściwości fizykochemiczne pumeksu są podobne do właściwości PERLITU.
Pumeks jest doskonałym środkiem poprawiającym jakość podłoża. Ze względu na bardzo porowatą strukturę, ma doskonałe właściwości zatrzymywania wody (magazynuje duże ilości wody - podobnie jak gąbka) i gazów. Woda i gazy (powietrze i CO2) mogą być łatwo transportowane przez pory, a składniki odżywcze (np. nawozy płynne) mogą być przechowywane w mikroskopijnych otworach. Granule pumeksu rozprowadzają wilgoć, zapewniając jednocześnie dobre napowietrzenie podłoża. Pumeks jest materiałem nieorganicznym, dlatego też nie ulega rozkładowi w podłożu oraz jest odporny na grzyby, nicienie i owady.
Polecany jest jako dodatek do podłoży ogrodniczych w ilościach 10-30%. Szczególnie przydatny w uprawie storczyków, kaktusów i sukulentów oraz drzewek bonsai. Może być stosowany jako drenaż w pojemnikach uprawowych - zamiast keramzytu. Ma zastosowanie w uprawach hydroponicznych i akwarystyce (uprawa koralowców).
Zobacz także